A farkas, latin nevn Canis Lupus a kutyafle ragadozk csaldjba tartozik. A macskaflkkel, a menytflkkel s a medvkkel egytt a ragadozk rendjt alkotjk. 35 milli vvel ezeltt kistest, rovarokat fogyaszt llatok voltak. A kicsi, de penge les ells metszfogakat hsdarabok kiszaktsra hasznljk, a nagyobb szemfogakat a zskmny megfogsra s meglsre, a zpfogakat, pedig a zskmny feldarabolsra. A farkas legkzelebbi rokonai a kvetkez fajok: az aranysakl, a panyks sakl s a sujtsos sakl, az abesszniai rka s a prrifarkas.
Tpllkozsa
Ms kutyaflktl eltren egyltaln nem eszik nvnyeket, csak hst s csontot. Falkban vadszva fleg nmagnl jval nagyobb termet nvnyevket zskmnyol (ide rtve az olyan nagy patsokat, mint a jvorszarvas s pzsmatulok); a falkbl kivert egyedek tbbnyire rgcslkat s ms, kisebb llatokat — egyebek kzt rovarokat s rkokat.
A falka kitartan, hossz kilomtereken t ldzi a kiszemelt vadat, majd amikor beri, sorozatosan a farba, lgykba s marjba marva tertik le. A legnagyobb sikerre trekedve elssorban az eleve htrnnyal indul: legyenglt, beteg vagy reg vadakat szemelik ki, ezzel fontos szerepet tltenek be a prda populci ltszmnak szablyozsban.
A tpllkszerz magatarts egy klnleges mdja a kiszemelt prda csordjnak kvetse. A farkasok ilyenkor hossz ideig kvetik s idnknt meghajtjk a nagy test nvnyevk csordjt. Ha ilyenkor leszakad (gyenge, ids vagy sebeslt) llatot vesznek szre, azt megrohanjk s felfaljk. A zskmnyllatot krlvev farkasok igyekeznek egymstl nagyjbl azonos tvolsgot tartani. A tmadst (st, magt a vadszatot is) mindig az alfa-hm indtja meg, a tagok azonban nllan, de egymsra mindvgig figyelve vesznek rszt benne: a farkasfalka vadszata ettl nagyon hatkony.
A zskmnyt letertve a hres farkastvggyal egy-egy farkas akr 9 kilogrammot is felfal belle. Rendkvl ers llkapcsval akr a jvorszarvas vagy a blny legvastagabb csontjait is el tudja morzsolni.Tbb amerikai tanulmny is bizonytja, hogy zpfogaival (Molares) akr 105 kg/cm² (1500 Psi) harapert is kifejthet. A dgt sem veti meg: a farka gyakran megprblja elkergetni friss zskmnya melll a tbbi farkast, a medvket s a pumkat. A teleplsek szemttelepein is megjelenik; hajdan valsznleg az si emberi kzssgeket gy kerlget farkasokbl hziasthattk a kutykat. |